کودکان بسیار حساس هستن، رفتار و گفتار والدین و دور و بریا می تونه به سرعت بر اونا اثر بزاره و شخصیت آینده شون رو شکل بده. پس نباید در تربیت فرزندان تون از روش آزمون و خطا استفاده کنین، چون هر اشتباه تربیتی ممکنه غیرقابل جبران باشه. کتابا و مقالات زیادی درمورد تربیت درست بچه هست و تحقیقات علمی بسیاری هم در این مورد انجام شده. ما اینجا نتایج یکی از معتبرترین تحقیقات روان شناسی رو جمع آوری کردیم و با ارائه ۶ نکته مهم، یاد می گیریم چه جوری بچه های خوب تربیت کنیم.

شخصیت

 

۱. با بچه هاتون وقت بگذرونین

وقت گذراندن با بچه ها پایهِ همه چیزه. شما باید به طور منظم با بچه هاتون وقت بگذرونین، به سرگرمیا و مشکلات شون علاقه نشون بدین، به اونا توجه کنین و مهم تر از همه اینکه به حرف هاشون گوش بدین. شما با این کار، نه تنها با شخصیت منحصربه فرد بچتون بیشتر آشنا میشید، بلکه با اقدامات خود می تونین به یک الگوی رفتاری خوب واسه اونا تبدیل شید، الگویی که به اونا یاد می ده چیجوری توجه و نگرانی شون رو نسبت به بقیه نشون بدن.

۲. همیشه به بچتون بگید که چقدر واسه تون باارزشه

طبق تحقیقات انجام شده به وسیله روان شناسان، بیشتر کودکان نمی دونن که واسه پدر و مادرشان، مهم ترین فرد دنیا هستن. اونا واقعا احتیاج دارن که این حرف رو از زبون شما . حتما تا حد ممکن، این جمله رو به فرزندان تون بگید تا احساس امنیت، دوست داشته شدن و باارزش بودن کنن.

۳. به بچتون یاد بدین به جای فرار از مشکلات، اونا رو حل کنه

مثلا اگه کودک شما یهویی تصمیم گرفت تمرین فوتبال رو آزاد کنه، از اون بخواهید توضیح بده که به چه دلیل می خواد این کار رو بکنه و درباره تعهداتی که به هم تیمی هاش داره، صحبت کنه. اگه بازم دوست داشت فوتبال رو آزاد کنه، بهش کمک کنین سرگرمی جدیدی پیدا کنه که بهش علاقه داره.

۴. از بچتون بخواهید به شما کمک کنه و در ازای کمک هاش، از اون تشکر کنین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری عذرخواهی کنیم؟ "

تحقیقات نشون می ده افرادی که مورد تشکر قرار می گیرن، نسبت به بقیه مهربون تر و بخشنده تر هستن و علاقه بیشتری به کمک کردن دارن. پس بهتره چند کار متناسب با توانایی کودک تون در نظر بگیرین تا در انجام شون به شما کمک کنه و شمام در طول روز چندبار از اون تشکر کنین. روان شناسان پیشنهاد می کنن به خاطر مهربانی و تلاشی که کودکان تون واسه کمک به شما به کار می برن، به اونا پاداش بدین.

۵. به کودک تون کمک کنین با احساسات منفی اش مقابله کنه

روان شناسان فکر می کنن که توانایی اهمیت دادن به بقیه، به وسیله احساسات منفی مثل خشم، نفرت، شرم و حسادت سرکوب می شه. درک این احساسات منفی، کودکان رو به طرف حل وفصل اختلافای داخلی شون جهت میده. این نوع خودشناسی، اونا رو به افرادی خوش قلب و دلسوز تبدیل می کنه و واسه ایجاد ثبات روانی شون هم مهمه.

۶. به اونا یاد بگیرین که دنیا بسیار بزرگ تر، سخت تر و جالب تر از چیزیه که می تونن تصور کنن

طبق تحقیقات انجام شده به وسیله روان شناسان، تقریبا تموم کودکان فقط به دنیای کوچیکی که شامل خونواده و دوستان شونه، علاقه مند هستن. اما مهمه که یاد بگیرن به افراد و رویدادهای خارج از این دایره ی محدود هم علاقه پیدا کنن. دنیای بزرگِ بیرون، ممکنه از نظر شرایط اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی با چیزی که می شناسن، فرق داشته باشه. شما واسه کمک به کودکان تون می تونین به اونا یاد بگیرین شنونده ی خوبی باشن، خودشون رو جای بقیه بذارن و با اونا همدلی کنن. می تونین این کار رو از راه فیلما، عکسا یا اخبار بکنین.

خونواده

کارشناسان هاروارد میگن: «تربیت کردن یک کودک مؤدب و دلسوز، مسئولیت بسیار سختیه اما همه ما قادر به انجامش هستیم. اهمیت این موضوع یا حس رضایت به دلیل اون، با هیچی دیگه ای در دنیا قابل مقایسه نیس.»

منبع : brightside.me

 


دسته‌ها: آموزشی