با پیشرفت روزافزون رایانه، شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای ارتباطی خیلی از مدیران حرفه ای در دنیا دورکاری رو ترجیح میدن. در این روش کاری مدیران می تونن از تخصص افرادی بهره مند شن که به دلایل مختلف مثل محدود کردنای مکانی و زمانی، امکان حضور فیزیکی رو در شرکت ندارن. با رشد روزافزون این مدلِ کاری در دنیا به نظر می رسه در آینده تعداد و کیفیت مشاغلِ از راه دور بیشتر شه. حالا باید دید که چه جوری می شه کارکرد کارمندهای دورکار رو بالا برد.

 

سوال مهم اینه: چیجوری بهره وری رو در دورکاری افزایش دهیم؟ طبق آخرین نظرسنجیا، ۳۰ درصد از کارکنانِ آمریکا دورکاری می کنن، که در مقایسه با سال ۱۹۹۵ بیشتر از ۹ درصد رشد داشته. ۵۵ درصد فارغ التحصیلانِ این کشور هم دورکاری می کنن و ۵۸ درصد آمریکاییا فکر می کنن، کارمندان دورکار به همون اندازه کارمندانی که در دفترکار حضور دارن از خود بهره وری و خلاقیت نشون میدن. با وجود اینکه بیشتر مردم امتیازات دورکاری رو تایید می کنن، چه جوری می شه بهش ۴۲ درصد باقی مونده این امتیازا و بهره وری دورکاری رو قبولاند؟

خلاقیت-خلاقانه

خلاقیت-خلاق

در این مقاله چند راه حل به شما معرفی می شه تا با تکیه به اونا بتونین انگیزه کاری، مسئولیت پذیری و خلاقیت رو در روش دورکاری تقویت کنین.

۱. بهتر شدن روابط کاری

در محیطای مجازی به وجود آوردن امکانِ داشتنِ گفتگوهای رسمی و غیررسمی اهمیت زیادی داره چراکه تعاملات روبرو وجود نداره. با داشتنِ این گفتگوهای شفاف، دوباره کاریا کاهش و پس بهره وری زیاد می شه. راه های مختلف ارائه امکان گفتگو عبارتند از ایجاد اتاق گفتگوی آنلاین، استفاده از نرم افزارهای مدیریت پروژه، برگزاری ویدئو کنفرانس یا استفاده از دیگر وسایل ارتباطی. کارکنان نباید اثر صحبت کردن رو دست کم بگیرن، بعضی وقتا آسونترین راه تماس تلفنیه، چون به زبون آوردن ایده و یا موضوعی که ذهن شما رو به خود مشغول کرده، بسیار کمک کننده هستش. بهتر شدن روابط تنها به گفتگو یا ملاقاتای کاری محدود نمی شه. یکی دیگر از راه های افزایش بهره وری سازماندهی مستند و استانداردسازی دائمی روشای کاریه که می تونه نیازای تیم کاری رو برطرف کنه. بعضی جزئیات مثل نحوه ی طبقه بندی پروندها هم در افزایش لیاقت سازمانی نقش تعیین کننده ای دارن و باعث می شه مکالمات غیرضروری کم بشن.

۲. بهره وری رو آزمایش کنین

یکی از مسائل لازم درمورد تیم دورکار، آزمایش بهره وریه تا فهمیده باشین کدوم روش ها موثر هستن و کدوما باید بهبود یابند. خبر خوب اینه که بیشتر وقتا دورکاری خلاقیت کارکنان رو بالا می بره. تحقیقات نشون می بده افرادی که در خونه کار می کنن، کار بیشتری انجام میدن و میزان نارضایتیِ شغلی هم در این گروه به نسبت پایین تره. شناسایی عوامل مهم و موثر در موفقیت کارای تیمی و انفرادی در شرایط دورکاری و یافتن وسایل مدیریت کار و زمان در رسیدن به اهداف سازمانی بسیار مهمه. پیگیری منظم و دائمی کار کارکنانی که خارج از فضای اداره کار می کنن، میزان و نوع فعالیت کاری هر فرد رو واسه رسیدن به بالاترین راندمان کاری مشخص می کنه. به خاطر این پیشنهاد می شه به کارکنان خود این فرصت رو بدین کمه کم یک ساعت در هفته رو به خودشون اختصاص دهند تا مشکلات موفقیت شغلیِ خود رو شناسایی و برطرف کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری فرهنگ سازمانی در کارمندان ایجاد انگیزه می کنه؟

۳. درست استخدام کنین

یکی از بزرگترین امتیازای دورکاری اینه که شما می تونین بهترین افراد رو بدون توجه به محل زندگی اونا انتخاب کنین. پرسنلی رو انتخاب کنین که جدا از اینکه قاطعیت در کار، به انجام کار تیمی هم علاقه مند هستن. اگه رابطه برقرار کردن با بقیه اعضای تیم، نقش مهمی در شرکت شما داره، بهتره این مسئله رو در روند انتخاب افراد مورد توجه بذارین. اگه شخصی هیچوقت تجربه دورکاری نداشتهه، در اول این فرصت رو بهش بدین و کارکرد اون رو در یک بازه ی زمانی مثلا یک هفته ای . کارکردن در فضایی خارج از محیط اداره واسه همه افراد مناسب نیس، واسه همین بهتره قبل از بستن قرارداد کاری، مطمئن شید بهترین انتخاب رو کردین.

۴. جوّ و روحیه ی تیمی

به کارکنانی که دورکاری می کنن فرصت شریک شدن در اهداف سازمان رو بدین و احساس تعلق سازمانی رو در اونا بسازین. آگاهی رسانی از فعالیتای سازمان با استفاده از راه های مختلف مثل برگزاری جلسات یا ارسال هفته نامه واسه به روز نگه داشتن کارکنانی که خارج از اداره کار می کنن، اهمیت زیادی داره. همونطور که پیشرفت ء سطح علمی کارکنان، مهمه، جفت و جور کردن فرصت رشد واسه کارکنانی که دورکاری می کنن هم اولویت داره. در مناسبتا اونا رو فراموش نکنین؛ هدایایی مثل خودکار، پیراهن و یا کوله پشتی که مزین به آرم شرکته، واسه اونا هم ارسال کنین. کارتا و هدایایی رو واسه تولد و مناسبتای ویژه طراحی کنین و واسه کارکنانی که به شکل مجازی کار می کنن، ارسال کنین. اونا رو به مراسما و جشنای شرکت دعوت کنین، علاقه خود رو واسه حضور فیزیکی اونا در محل شرکت نشون بدین و این اطمینان خاطر رو بدین که در صورت تمایل می تونن روش کار مجازی رو آزاد کرده و در محل شرکت حضور داشته باشن.

۵. رفع مشکل دسترس پذیری

کارکنانی رو در محل شرکت مشخص کنین که دورکارها بتونن هر زمان که به مانعی بر می خورن یا واسه یک مشکل خاص به راهنمایی و مشورتی احتیاج دارن با این کارکنان در تماس باشن. افرادی که دورکاری می کنن از اینکه از بقیه هم تیمیای خود کمک بگیرن احساس غرور و قدرت می کنن و احساس دوری شدن و ندیده گرفته شدن نداشته باشن. هیچی بدتر از این نیس که کارکنان دورکار به خاطر نبود پشتیبانی کافی نتونن بیشترین حد توانایی خود رو به نمایش بذارن و از این واسه دچار استیصال شن.

رفت و امد با کارکنان دورکار ممکنه بعضی وقتا واقعا سخت و خستهکننده باشه، به ویژه زمانی که تازه کسب وکارتان رو شروع کردین. مثلا ممکنه اصلا ندانید که کارمندان دورکار شما در یک زمان خاص دارن چه کاری انجام میدن یا ممکنه واسه دسترسی فوری به اونا با مشکل روبرو شید و اینکه کلا یافتن و به خدمت گرفتن افراد از راه دور، کار ساده ای نیس. اما این نگرانیا با اجرا روشای مناسب قابل حله و اینطوری می تونین بهترین نتیجه رو از فعالیت تیم دورکار خود کسب کنین.

برگرفته از : entrepreneur.com


دسته‌ها: آموزشی